Академічна мобільність: 

визначення, цілі та ключові положення

В Україні студенти мають право на академічну мобільність, однак є певні категорії, для яких це право недоступне. У цьому матеріалі ми розглянемо, що таке академічна мобільність, хто має право на її використання, які існують її види, а також інші важливі аспекти цього процесу.


Що таке академічна мобільність?

Академічна мобільність – це можливість учасників освітнього процесу, тобто студентів, викладачів, дослідників, здобувати освіту, викладати, проходити стажування або здійснювати наукову діяльність в іншому закладі вищої освіти чи науковій установі, як в Україні, так і за її межами, відповідно до закону України «Про вищу освіту».

Порядок організації та реалізації права на академічну мобільність регулюється постановою Кабінету Міністрів України №579.


Хто є учасником академічної мобільності?

До учасників програми академічної мобільності належать громадяни України, іноземці, особи без громадянства, а також особи, яким надано статус закордонного українця, особи, яких визнано біженцями, та особи, які потребують додаткового захисту. Ці особи повинні здобувати фахову передвищу або вищу освіту певного рівня, здобувати науковий ступінь за денною (очною) формою навчання або працювати в українському закладі фахової передвищої або вищої освіти чи науковій установі. Вони мають право брати участь у програмі академічної мобільності в іншому українському чи іноземному закладі освіти або науковій установі, відповідно до визначених умов і порядку.

 

Іноземці та особи без громадянства, які здобувають вищу освіту, освіту, що відповідає рівню фахової передвищої освіти, науковий ступінь або працюють в іноземному закладі освіти чи науковій установі, та які відповідно до Порядку беруть участь у програмі академічної мобільності в конкретному українському закладі освіти або науковій установі.


Хто не має права на академічну мобільність?

 

Крім того, участь у програмі академічної мобільності не допускається для закладів освіти (наукових установ) з іноземними інвестиціями держави, яка визнана державою-агресором або державою-окупантом у встановленому порядку, або для закладів освіти (наукових установ), зареєстрованих на території такої держави, чи для закладів, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є резидент держави-агресора чи держави-окупанта.

 

Не допускається участь у програмі закладів освіти (наукових установ), що мають постійне місцеперебування на території держави-агресора, держави-окупанта або держави, яка не визнає тимчасово окуповані території частиною України.

 

Громадяни держави, визнаної в установленому порядку державою-агресором або державою-окупантом, або держави, яка не визнає тимчасово окуповані території частиною України, також не можуть брати участь у програмі академічної мобільності.


Цілі академічної мобільності:

Види академічної мобільності

За місцем реалізації

 

За сферою діяльності

 

За способом реалізації

 

За процедурою визнання результату програми

Організація академічної мобільності для українських та іноземних учасників

Права українських учасників освітньої академічної мобільності

 

Умови для педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників

 

Умови для іноземних учасників

 

Додаткові положення