Lifelong Learning
«Освіта допоможе вижити. Самоосвіта приведе вас до успіху». Джим Рон
Ми звикли до думки, що освіта здобувається у школі або виші. Але насправді вона не має бути обмежена жодними часовими рамками. У сучасному мінливому світі, де нові технології, ідеї та тренди виникають щодня, постійна освіта стає необхідним інструментом для розвитку особистості та досягнення професійних цілей. Безперервне навчання дає змогу розширювати свої знання, набувати нових умінь і навичок, іти в ногу з часом та успішно адаптуватися до нових вимог.
Lifelong Learning: що це?
Цікаво, що сьогодні безперервна освіта отримала власну назву — lifelong learning, що буквально перекладається як “навчання впродовж усього життя”. Від звичайної шкільної або університетської освіти lifelong learning відрізняється тим, що людина сама вирішує, які знання вона хоче отримувати, і обирає коли, де і як їй вчитись. Тобто, це пошук власного унікального освітнього шляху, який охоплює як формальну освіту в навчальних закладах (школах, коледжах або вишах), так і неформальне навчання (читання книжок, відвідування семінарів, участь у вебінарах, проходження онлайн-курсів тощо). Проте загальний вектор цьому шляху задають особисті інтереси та життєві цілі людини.
Чим корисна безперервна освіта
Допомагає в кар’єрі
Постійна освіта допомагає людині бути в курсі останніх трендів та інновацій у її галузі діяльності. І це дає їй конкурентну перевагу на ринку праці. Крім того, людина може здобувати знання та навички з інших галузей. Це зробить її унікальним фахівцем і дасть можливість рухатися кар’єрними сходами в суміжні сфери. Наприклад, якщо ви працюєте копірайтером, знання іноземної мови не є необхідністю у вашій роботі. Проте, опанувавши, наприклад, англійську чи іспанську, ви зможете писати тексти цими мовами або ж влаштуватися в закордонну компанію, що дасть вам змогу заробляти значно більше.
Згідно зі статистикою, люди, які інвестують у постійну освіту та саморозвиток, заробляють у середньому на 10-15% більше, ніж ті, хто цього не робить.
Допомагає розвивати критичне та аналітичне мислення
У сучасному світі дуже просто “потонути” в морі даних. Інформація сьогодні подається настільки великими порціями, що її доволі складно “пережовувати” (аналізувати), “перетравлювати” та “засвоювати”. А ще складніше — грамотно відрізняти надійні джерела від неправдивих. Але якщо займатися постійним навчанням і саморозвитком, то робити це буде набагато простіше.
Підтримує ментальне здоров’я
Ми розмірковуємо, запам’ятовуємо, відчуваємо, фантазуємо завдяки здатності нашого мозку до вибудовування нейронних зв’язків (тобто до постійних змін). Цей феномен має назву “нейропластичність”. Але що старшими ми стаємо, то менш пластичним стає наш мозок, і інтелектуальні здібності знижуються. З часом це може призвести до розвитку деменції або хвороби Альцгеймера.
Проте безперервне навчання, під час якого ми “напружуємо звивини”, допомагає тримати мозок у тонусі та запобігає цим сумним наслідкам. Постійна освіта покращує пам’ять і підвищує розумові здібності. Напевно, ви помічали, що люди похилого віку, які читають книжки, розгадують кросворди або розв’язують якісь задачки, зазвичай залишаються при здоровому глузді аж до глибокої старості.
Згідно з дослідженнями вчених із Кембридзького університету, кожен рік додаткової освіти знижує ризик розвитку деменції на 11%.
Сприяє зростанню особистості, робить життя цікавішим
Людина, яка постійно і з задоволенням навчається чогось нового, стає більш освіченою, вихованою та цікавим співрозмовником. Нові знання відкривають перед нею нові горизонти, вносять у її життя розмаїття і збагачують її як особистість. Люди з допитливим розумом завжди ніби “відкривають світ заново”, знаходять несподівані смисли в знайомих речах. Їм стає просто генерувати креативні ідеї та пропонувати нестандартні розв’язання проблем. Усе це дуже допомагає їм як у роботі, так і в повсякденному житті.
Як зробити Lifelong Learning частиною свого життя
Ось 5 дієвих порад, як впровадити у свій розклад безперервне навчання та отримувати від цього користь:
Визначтесь з інтересами. Зрозумійте, до чого вас “тягне”, що вам по-справжньому цікаво. Прагніть до того, до чого лежить ваша душа, а не до того, що популярно або нав’язано вам іншими. Тільки так заняття приноситимуть вам задоволення і результати.
Виберіть зручний для вас формат навчання.
Ставте правильні цілі. Для того, щоб мати постійну мотивацію до навчання і не втрачати її, важливо визначити для себе конкретні цілі. Тобто важливо розуміти, чого ви хочете досягти і коли саме.
Зробіть навчання приємною звичкою. Отримання знань має стати частиною вашого повсякденного життя, яке захоплює і дарує позитивні емоції. Для цього важливо постійно “підігрівати” інтерес до навчання, пробувати різні формати і відкривати щось нове. Загалом, робити все можливе, щоб зберігати допитливість розуму.
Пам’ятайте про важливість спілкування з іншими людьми. Приєднуйтесь до спільнот, беріть участь у дискусіях, обмінюйтеся досвідом з однодумцями. Інтерактивне спілкування допомагає ефективніше засвоювати інформацію та генерувати нові ідеї.
І наостанок: не бійтеся, що щось не вийде або вийде не так, як хотілося б. Не бійтеся робити помилки, вчитись на них і отримувати новий досвід. Ніколи не переставайте вчитися, бо це джерело натхнення і стимул для зростання та розвитку.
УКРАЇНСЬКІ БЕЗКОШТОВНІ ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМИ ДЛЯ САМООСВІТИ
Prometheus – одна з найбільших платформ відкритих онлайн-курсів в країні. Викладачі з України та світу допомагають отримати новітні навички у будь-якій сфері.
За сім років у сфері освіти платформа назбирала більш як 250 курсів на різноманітні теми: побудова бізнесу, дизайн, журналістика, програмування, англійська, місцеве самоврядування. Звісно, що це не весь перелік, адже ще є безліч лекцій з підвищення кваліфікації. Теж надає сертифікати.
Перевага: мобільний додаток зручний для навчання, оскільки лекції та завдання постійно доступні.
Освітній хаб – EduHub.in.ua – простір для вдосконалення та реалізації навичок від освітньої агенції Київської міської державної адміністрації, що дозволить підвищити рівень конкурентоспроможності на ринку праці.
Безкоштовно зануритесь у теми: управління людьми, екології, маркетингу, ораторського мистецтва та ще багато інших.
Навчання проходить за змішаною моделлю – онлайн-курси та практичні тренінги. Після успішного закінчення курсів – сертифікат.
Перевага: SCORM-курси – інноваційний формат навчання, який є цікавою історією (сторітелінг), захопливим квестом (гейміфікація), корисним і практичним матеріалом, що засвоюється, інтерактивними тестами, які вбудовані в SCORM-уроки.
ВУМ online (Відкритий Університет Майдану) – всеукраїнський рух громадянської освіти, який виник під час подій на Майдані у 2013 році, аби сприяти розвитку громадянського суспільства в Україні.
Платформа має 80 курсів від провідних викладачів бізнес-шкіл, громадського сектору, практиків з бізнесу та соціальної сфери, видала більш як 67 тис. сертифікатів. Її слухачі проходять модуль курсу (відеолекція, завдання, тестування), тривалість навчання визначає викладач.
Теми курсів різноманітні: від відповідального батьківства до побудови репутації та управління репутаційними ризиками.
Перевага: Курс «Школа свідомого громадянина» – навчальна програма для громадян, які хочуть змінити свої громади. Її учасники набувають знання з питань створення соціальних проєктів, побудови комунікацій з місцевою владою тощо.
Дія. Цифрова освіта – платформа з цифрової грамотності, створена Міністерством цифрової трансформації України. Кожного місяця випускає нові освітні серіали, у яких можна знайти відповіді на питання: як попередити кібератаку або кібершахрайство, ефективно захистити приватні дані, розібратися у функціонуванні безкоштовних сервісів Google тощо. Після перегляду серії пропонують пройти невелике тестування – для кращого засвоєння теми, а потім отримати сертифікат, що підтверджує здобуті навички та може допомогти під час працевлаштування.
Перевага: на порталі за 90 хвилин можна перевірити рівень цифрової грамотності та отримати за це ще один сертифікат.
EdEra – Educational Era – студія онлайн-освіти, яка розміщує уроки та курси на різні теми (медіаграмотність, гендерно орієнтоване врядування, як стати підприємцем тощо), створює спецпроєкти, інтерактивні підручники.
Принцип навчання не відрізняється від інших порталів: відео-лекції, завдання, перевірка знань, іспит, сертифікат.
Перевага: команда студії веде освітній блог, у якому щотижня інформує про освітні тенденції, робить огляди міжнародних конференцій, наукових статей та іноземних онлайн-платформ.
WiseCow – креативний відеолекторій, що має дев’ять розділів: мистецтво, журналістика, література, музика, кіно, театр, історія, мода та соціум, «Міста» – карта соціальних ініціатив України та афіша подій. У кожному з них – курси, які вміщують відео та додаткові матеріали.
Перевага: усі розділи мають курс «100 років за 100 хвилин», де на кожне десятиліття відведено 10-хвилинне відео.
Impactorium – платформа онлайн-освіти зі сталого розвитку, містить короткі майстер-класи, тренінги, семінари.
На порталі є п’ять курсів: «Компетенції викладачів 4.0», «Фінансова грамотність», «Нефінансова звітність», «Skills Lab: успішна кар’єра» та «Корпоративна соціальна відповідальність».
Алгоритм отримання знань: вибір лекції, завдання, перевірка знань, іспит, сертифікат за курс/майстер-клас або ж диплом за певний набір курсів.
Перевага: трансляція конференцій та форумів щодо Цілей сталого розвитку та Корпоративної соціальної відповідальності.