Пошук документів
у електронному каталозі
Інструкцію складено для практичної роботи з електронним каталогом бібліотеки,
доступ до якого здійснюється через офіційний веб-сайт бібліотеки.
В інструкції викладено послідовність дій при роботі з ЕК, а саме пошук та завантаження документів.
Переходимо до електронного каталогу за посиланням: http://lib.ntu.edu.ua/catalog/index.php
Відкриється інформаційно-пошукова система «УФД»Бібліотека», за допомогою якої можна здійснювати пошук за різними параметрами.
ПОШУК ЗА АТРИБУТАМИ
При пошуку за атрибутами можна відібрати документи, атрибути яких (поля бібліографічного опису, такі як 'Автор', 'Назва', 'Рік видання' тощо) мають необхідні значення. Спочатку на сторінці виводиться скорочений перелік найбільш уживаних атрибутів. Якщо треба виконати пошук за більш специфічними атрибутами, виберіть посилання 'Розширений перелік полів'. Якщо треба повернутися до скороченого переліку, виберіть посилання 'Скорочений перелік полів'.
Щоб відібрати документи за значенням якогось атрибута, введіть необхідне значення (або кілька перших символів) у відповідне поле. При цьому регістр введених символів не враховується. Наприклад, якщо в полі 'Автор' ввести 'а', то будуть відібрані всі документи, автор яких починається з 'а' або з 'А'. Якщо ввести 'ан', то відповідно, будуть відбрані всі документи, автор яких починається з 'АН', 'Ан', 'аН' чи 'ан'.
При пошуку за назвою можна шукати не лише за початком назви, але й за окремими словами, що входять до назви. Для цього треба вибрати умову пошуку 'Містить слова' і ввести необхідні слова, розділяючи їх знаком пробілу. Якщо, наприклад, в полі 'Назва документа' ввести слова 'місцеве' і 'самоврядування', то будуть відбрані всі документи в назві яких містяться ці слова. Якщо в кінці слова ввести знак *, будуть шукатися всі слова, що починаються так, як введене слово. Цю можливість доцільно використовувати, якщо слово має багато словоформ. Наприклад, замість того щоб вводити 'місцеве' 'місцевого' 'місцевим', можна просто ввести 'місцев*'.
При пошуку за анотацією завжди використовується умова 'Містить слова'.
При пошуку за роком видання передбачено два поля. Якщо заповнене перше з них, будуть відібрані всі документи, видані цього року і пізніше. Якщо заповнене друге поле, будуть відібрані всі документи, видані цього року і раніше. Якщо заповнено обидва поля - перевіряються обидві умови. Наприклад, якщо нам треба відібрати всі документи, видані у 2000 році, в обох полях треба ввести значення '2000'.
Деякі атрибути, такі як 'Мова' чи 'Вид документа' мають фіксований перелік можливих значень. Тому для них значення не вводиться, а вибирається із запропонованого списку.
Пошук за атрибутами комбінується з пошуком у класифікаторах, тому якщо ви вибрали певну тему, пошук за атрибутами буде виконуватися лише серед документів, що належать до цієї теми.
ПОШУК В КЛАСИФІКАТОРАХ
Класифікатори призначені для того, щоб полегшити пошук необхідних документів. Рубрики у класифікаторах називаються темами. Кожна тема має підтеми.
Кожний документ може бути віднесений до однієї або кількох тем, і у будь-якій з них його можна знайти.
У системі створено класифікатори, будь-яким з них можна скористатися для пошуку необхідних документів, вибравши опцію на екрані одержимо повний їх перелік:
При виборі певного каталогу будуть відображені теми, які містяться в ньому. Наприклад, вибираємо каталог 'Електронна бібліотека НТУ. Персоналії', і бачимо всі теми, якими можна скористатися для пошуку документа:
Вибравши одну з тем, відкриваємо її, тобто виводимо всі підтеми і т.д.
Отримуємо результати пошуку. Знайшовши потрібний документ, здійснюємо запуск гіперпосилання.
Наприклад, вибираємо каталог 'Спеціальності НТУ', і бачимо всі теми, якими можна скористатися для пошуку документа.
Вибравши одну з тем, відкриваємо її.
Отримуємо результати пошуку. Знайшовши потрібний документ, здійснюємо запуск гіперпосилання.
Інструкцію підготувала зав. відділом ІТ та КЗ бібліотеки Рассказова В. А.
Оновлено 01.05.2024.