Бібліотечні терміни:

розуміємо, звикаємо, застосовуємо

Разом із вивченням та запровадженням досвіду зарубіжних бібліотек, в процесі спілкування, ми впроваджуємо у свій лексикон і нові терміни, іноді навіть не задумуючись про те, чи розуміють їх значення наші співрозмовники. Іноді, їх значення не завжди вдається запам'ятати з першого разу. Тому пропонуємо вам підручний словничок, що, на нашу думку, стане в нагоді і користувачам, і бібліотекарям. 

АБОНЕМЕНТ БІБЛІОТЕЧНИЙ - форма бібліотечного обслуговування, яка передбачає видачу документів для використання поза бібліотекою.

АВТОМАТИЗОВАНА БІБЛІОТЕЧНА ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА (АБІС) - автоматизована інформаційна система, призначена для автоматизації бібліотечних процесів на основі використання сучасних інформаційно-комунікативних технологій, засобів обчислювальної техніки та телекомунікаційних мереж. В бібліотеках України використовується різні прикладні програмні продукти. Серед них можна виділити такі: МАРК-SQL, ІРБІС, ALEPF, УФД/Бібліотека, UNILIB і т. ін.

АВТОМАТИЗОВАНА ІНФОРМАЦІЙНО-ПОШУКОВА СИСТЕМА — пошукова система, створена на базі електронно-обчислювальної техніки, призначена для автоматизованого пошуку в електронному каталозі.

АВТОРЕФЕРАТ ДИСЕРТАЦІЇ — наукове видання у вигляді брошури авторського реферату проведеного дослідження, яке подається на здобуття наукового ступеня.

АВТОРСЬКИЙ ЗНАК — умовне позначення прізвища автора або першого слова заголовка твору. Застосовується для розстановки творів друку в алфавітному порядку.

АВТОРСЬКЕ ПРАВО - це сукупність правових норм, що регулюють немайнові та майнові відносини, що виникають у зв'язку із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва як об'єктів права інтелектуальної власності.

АНАЛІТИЧНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ОПИС — бібліографічний опис статті з книги або періодичного видання.

БАЗА ДАНИХ (БД) — набір даних, який представлений на машинному носії у вигляді, що дозволяє здійснювати автоматизовану переробку розміщуваної в ньому інформації. База даних призначена для зберігання даних про придбані бібліотекою виданнях (монографіях, довідниках, збірниках статей і т.п.), інформації про місцезнаходження окремих екземплярів (палітурок) кожного видання і відомостей про читачів.

БІБЛІОГРАФ — співробітник бібліотеки, що має спеціальну бібліографічну освіту. До бібліографа можна звернутися за допомогою в пошуку необхідної інформації про документи. Бібліограф допоможе в роботі з каталогами, підкаже, як простіше знайти необхідну інформацію. Бібліографи складають бібліографічні списки літератури, рекомендаційні бібліографічні посібники з різних тем, які можна використовувати при пошуці інформації.

БІБЛІОГРАФІЧНА БАЗА ДАНИХ — база даних, що містить бібліографічні записи.

БІБЛІОГРАФІЧНЕ ВИДАННЯ — бібліографічний посібник, випущений у вигляді окремого документу у формі неперіодичного, серійного, періодичного або продовжуваного видання.

БІБЛІОГРАФІЧНА ДОВІДКА — відповідь на разовий запит, що містить бібліографічну інформацію про наявність і (або) місцезнаходження документа (адресна довідка), про зміст бібліографічної інформації з певної теми (тематична довідка); про відсутніх або перекручених у запиті елементах бібліографічного опису (уточнююча довідка).

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ БІЄНАЛЕ (від італ. Biennale – дворічний) – виставка чи фестиваль бібліографічних та інформаційних ресурсів (традиційних та / або електронних), продукції та послуг бібліотеки, що проводиться один раз на два роки. Вони можуть бути тематичними (музейно-бібліографічні, художньо- бібліографічні, музично-бібліографічні та ін.). Виставки і фестивалі, котрі проходять раз на три роки, мають назву трієнале (від італ. Triennale - трирічний).

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ОПИС — сукупність бібліографічних відомостей про документ, наведених за певними правилами, що встановлює порядок проходження областей та елементів, і призначених для ідентифікації і загальної характеристики документа. Бібліографічний опис допоможе Вам зорієнтуватися при пошуці інформації в книжковому фонді бібліотеки, відображаючи коротку характеристику документа: автор, назва, рік і місце видання.

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОШУК — інформаційний пошук, здійснюваний в каталозі або картотеці на підставі бібліографічних даних.

БІБЛІОМІКС (від англ. mix – змішувати) – тематичний бібліографічний огляд, до якого включають різноманітні бібліотечні документи: книги, періодичні видання, відео-, кіно-, фоно-, фотодокументи, електронні видання, плакати, посилання на інформаційні ресурси тощо.

БІБЛІОТЕЧНИЙ КАТАЛОГ — сукупність розташованих за певними правилами бібліографічних записів на документи, що розкриває склад і зміст фонду бібліотеки. Примітка. Бібліотечний каталог може функціонувати в картковій або машиночитаній формі, на мікроносіях, а також у формі книжкового видання.

БІБЛІОТЕЧНИЙ КОНСАЛТИНГ (консалтинг від англ. consulting - консультування) - консультування з питань бібліотечної справи. Основна мета консалтингу полягає в поліпшенні якості керівництва, підвищенні ефективності діяльності бібліотеки в цілому і збільшенні індивідуальної продуктивності праці кожного працівника.

БІБЛІОТЕЧНИЙ NON-STOP (від англ. non-stop – безперервний, безупинний) – формат проведення масового заходу, який триває 10-12 годин або впродовж усього дня чи навіть кількох днів). Про що зазначається в його програмі. Захід може бути приурочено до якогось свята, проводитись у рамках Дня відкритих дверей тощо. При цьому бібліотека перетворюється на майданчик для відкритого інтерактивного спілкування з цікавими людьми (письменниками, видавцями, творчими молодіжними колективами та ін.)

БІБЛІОТРАНСФОРМЕР – це максимально повна фактографічна та бібліографічна інформація про об’єкт бібліографування, розміщена з використанням різних форм і засобів. Наприклад, бібліотрансформер, присвячений творчості того чи іншого письменника, може складатися з таких частин (модулів), як-от: книжкова закладка, інформаційна листівка, інформаційно- бібліографічний словничок, мультимедійний урок – презентація, бібліографічний покажчик, відеовікторина та відео урок. Бібліотрансформер – це жива форма рекомендаційної бібліографії, котра дає широкі можливості для його використання, цілком або лише окремих модулів, і в індивідуальній, і в масовій роботі чи для створення на його основі власного інформаційно- бібліографічного продукту.

БІБЛІОФРЕШ (від англ. fresh – свіжий) – бібліографічний огляд книжкових новинок.

БІБЛІОШОПІНГ – форма масового заходу, під час якого один учасник, прорекламувавши книгу, пропонує іншому учаснику «придбати» її (тобто взяти в користування з бібліотечного фонду).

Також бібліотекарі намагаються привернути увагу користувачів до книг за допомогою різних маркетингових прийомів (зокрема, використовують музику, світло, кольори, аромати), а при розміщення «книжкових товарів» враховують інтереси різних цільових груп.

ВЕБІНАР (англ. web + seminar) - cемінар, який проводиться у дистанційному режимі через Інтернет з використанням відповідних технічних засобів. Припускає «одностороннє» мовлення спікера і мінімальний зворотній зв'язок від аудиторії.

ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА – публічний показ у мережі Інтернет за допомогою веб-технологій віртуальних образів спеціально підібраних і систематизованих творів друку та інших джерел інформації, а також загальнодоступних електронних ресурсів, що пропонуються віддаленим користувачам бібліотеки для ознайомлення і використання.

ВИХІДНІ ДАНІ — відомості, що інформують про місце видання, видавництво та дату видання, розміщені на титульному аркуші документу.

ГЕНЕРАЛЬНИЙ КАТАЛОГ - бібліотечний каталог, що відображає весь бібліотечний фонд, за винятком обмінних і резервних фондів.

ГІБРИДНА БІБЛІОТЕКА - умовний термін, яким позначається бібліотека, що включає якісно різнорідні джерела і змішані (традиційні та електронні) технології.

ГІПЕРПОСИЛАННЯ - це відокремлений фрагмент (в рамках даного розділу ключове слово), при натиску на якому документ пересувається до потрібного місця в документі (зазвичай, для отримання більш детальної інформації). Це зв'язок між різними веб-сторінками в мережі Інтернет. Зв’язувати сторінки між собою за допомогою посилань дозволяє мова HTML. Наявність посилань є фундаментальною властивістю веб-сторінок. Посиланням може бути не тільки окреме слово, текст чи частина тексту, а й зображення чи його частина.

ДАРУВАННЯ - безоплатна передача бібліотеці різних документів окремою особою або організацією в якості добровільного пожертвування; є додатковим джерелом комплектування бібліотечного фонду. Частка видань, що надходять в дар, має тенденцію до зростання і стає особливим напрямком комплектування, що вимагає чіткого визначення критеріїв відбору даних матеріалів

ДЕНЬ ІНФОРМАЦІЇ – комплексний захід, який забезпечує інформування користувачів про нові надходження в бібліотеку за певний період чи про актуальну подію (проблему). Складається з виставки, бібліографічного огляду, консультації.

ДЕНЬ СПЕЦІАЛІСТА – комплексний захід, який забезпечує інформування спеціалістів про документи і нові досягнення в певній галузі, спеціальності. Складається із виступу спеціаліста, бібліотечної виставки, бібліографічного огляду, консультації, демонстрації наукових фільмів, зразків виробів, які випускаються.

ДЕПОЗИТАРНИЙ ФОНД — фонд, призначений для постійного зберігання та використання в спеціально виділених бібліотеках-депозитаріях.

ДЕСЯТКОВА КЛАСИФІКАЦІЯ — ієрархічна класифікаційна система, в якій кожен клас може ділитися не більше ніж на десять підкласів, кожен з яких у свою чергу також поділяється на десять частин.

ДОВІДКОВО-БІБЛІОГРАФІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ – бібліографічне обслуговування у відповідності до разових запитів користувачів інформації

ДОВІДКОВО-БІБЛІОГРАФІЧНИЙ АПАРАТ (ДБА) – система каталогів і картотек, а також фонд довідкових і бібліографічних видань.

ЗАГОЛОВОК — назва (слово, фраза, буква або група слів, фраз і букв), наведене на документі в тому вигляді, в якому воно встановлено або затверджене автором або видавцем, і призначене для ідентифікації і пошуку документа.

ЗАГОЛОВОК БІБЛІОГРАФІЧНОГО ЗАПИСУ — елемент бібліографічного запису, розташований перед бібліографічним описом і призначений для впорядкування та пошуку бібліографічних записів.

Примітка. Тема бібліографічного запису може містити ім'я особи (заголовок індивідуального автора), найменування організації (заголовок колективного автора), найменування країни і позначення виду документа (заголовок форми), уніфікована назва (заголовок, що містить уніфікований заголовок) або інші відомості.

ЗАПИТ КОРИСТУВАЧА БІБЛІОТЕКИ — вимога користувача бібліотеки на надання бібліотечної послуги.

ІНВЕНТАРНА КНИГА - різновид облікового документа індивідуального обліку документів бібліотечного фонду; опис усіх документів бібліотеки в порядку їх надходження. По ній встановлюється вартість кожного документу і фонду в цілому, проводиться перевірка бібліотечного фонду, страхування документів від стихійних лих і надзвичайних обставин. Інвентарна книга є фінансовим документом і підлягає відповідному зберіганню.

ІНВЕНТАРНИЙ НОМЕР НА ДОКУМЕНТІ - порядковий номер, який присвоюється документу при його інвентаризації і проставляється у певних місцях. Визначає, поряд зі штампом, належність документа бібліотеці та зберігається за ним постійно, а після його вибуття не присвоюється іншим документам.

ІНДЕКС ЦИТУВАННЯ - пошуковий рейтинг різних документів по частоті використання на основі посилань на того чи іншого автора. Структура індексу цитування і механізм визначення значущості наукової роботи по її цитуванню розроблені і реалізовані в системі Science Citation Index (Web - Science) - базі даних по всім галузям сучасної науки, яка є найбільшої у світі, і яка постійно поповнюється. Основні функції цитат-індексу: засіб інформаційного пошуку авторів публікацій і наукових організацій і оцінка значимості різних публікацій.

ІНДИВІДУАЛЬНЕ ІНФОРМУВАННЯ — інформування користувача бібліотеки відповідно до його потреб.

ІНСТИТУЦІЙНИЙ АРХІВ ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ – мережевий сервіс зі зберігання, систематизації та поширення творів у цифровому вигляді, що надається установою її працівникам та іншим зацікавленим особам.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ - результати інтелектуальної діяльності і прирівняні до них засоби індивідуалізації юридичних осіб, товарів, робіт, послуг і підприємств, яким надається правова охорона. До них відносяться: твори науки, літератури і мистецтва; програми для електронних обчислювальних машин (програми для ЕОМ); бази даних; виконання; фонограми; повідомлення в ефір або по кабелю радіо - чи телепередач; винаходи; корисні моделі; промислові зразки; селекційні досягнення; топології інтегральних мікросхем, секрети виробництва (ноу-хау); фірмові найменування; товарні знаки і знаки обслуговування; найменування місць походження товарів; комерційні позначення. Інтелектуальна власність охороняється законом.

ІНТЕРАКТИВНА ВИСТАВКА (від англ. interactive – «той, що взаємодіє») – виставка, яка містить інтерактивні експонати (елементи) і основною метою якої є залучення користувачів до створення (поповнення) експозиції. Може бути організована як у традиційному вигляді в приміщенні бібліотеки, так і в електронному – на сайті установи.

ІНФОРМАЦІЙНА КУЛЬТУРА - сукупність знань, умінь і навичок пошуку, відбору, зберігання, аналізу інформації, тобто всього, що включається в інформаційну діяльність, спрямовану на задоволення інформаційних потреб. Інформаційна культура проявляється у наступних аспектах:

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БРИФІНГ – сучасний спосіб спілкування з користувачами. На таких заходах у режимі прес-конференції можна не тільки відповідати на запитання користувачів стосовно пошуку інформації, а й проводити тематичні консультації. Брифінги можуть бути як самостійним заходом, так і частиною різних масових бібліотечних форм роботи.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ СУПЕРМАРКЕТ – проект, мета якого – створення системи навігації в бібліотеці, максимально адаптованої до потреб користувача для формування комфортного середовища.

ІНФОРМАЦІЙНО-ПОШУКОВА СИСТЕМА (ІПС) — сукупність довідково-інформаційного фонду та технічних засобів інформаційного пошуку в ньому.

ІНФОРМАЦІЙНО-ПОШУКОВИЙ ТЕЗАУРУС (ІПТ) — автоматизований словник, призначений для пошуку слів за смисловим змістом.

КАРТОТЕКА ПЕРСОНАЛІЙ — бібліографічна картотека, що відображає документи, пов'язані з життям та діяльністю окремих осіб, і організована в алфавітному порядку їх імен.

КАТАЛОГІЗАЦІЯ У ВИДАННІ - опис, складений видавництвом або бібліографічним агентством при виданні документа, а іноді і перед цим. Може включати в себе предметну рубрику, термін індексування, класифікаційний індекс. Є засобом розкриття змісту документа, його читацького та цільового призначення

КАТАЛОЖНИЙ ІНДЕКС — в систематичному каталозі класифікаційний індекс, який вказує розділ каталогу, в який повинна бути поміщена дана каталожна картка.

КЛАСИФІКАЦІЙНЕ ІНДЕКСУВАННЯ, БІБЛІОГРАФІЧНА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ, КЛАСИФІКАЦІЙНА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ — процес вираження змісту документа та / або запиту інформаційно-пошуковою мовою.

КЛАСИФІКАЦІЙНИЙ ІНДЕКС — умовне позначення розподілу будь-якої системи класифікації, до якої стосується документ.

КЛЮЧОВЕ СЛОВО — слово чи словосполучення з тексту документа або запиту, яке несе в даному тексті істотне смислове навантаження з точки зору інформаційного пошуку.

КНИГА СУМАРНОГО ОБЛІКУ ФОНДУ - бібліотечний обліковий документ, у якому фіксуються дані про кількість і вартість придбаних у фонд бібліотеки та виключених з нього документів, а також періодично підводяться підсумки руху фонду. За допомогою Книги сумарного обліку здійснюється контроль за кількісною зміною фонду, що дозволяє аналізувати ефективність джерел комплектування фонду, його розвиток.

КНИГОВИДАЧА – абсолютний показник бібліотечної статистики, який відображає число виданих абонентам документів. Характеризує використання бібліотечного фонду.

КНИГОЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ – відносний (якісний) показник бібліотечної статистики, що являє собою кількість облікових одиниць фонду, які приходяться в середньому на одного користувача бібліотеки або мешканця. Показує достатність або недостатність фонду документів бібліотеки для користування. Показник книго забезпеченості зворотно-пропорційний показнику відвідування: чим вищий один з них, тим нижчий інший. Примітка. К=Ф:А, де К – книгозабезпеченість, Ф – об’єм фонду, А – кількість читачів.

КНИГООБМІН – передача документів у постійне користування із однієї бібліотеки в іншу на підставі домовленості, шляхом еквівалентного, нееквівалентного, клірингового обміну, безкоштовної передачі документів. Книгообмін дає можливість поповнити фонд документами, що важко або неможливо отримати з інших джерел (виданнями, що не надходять у продаж; виданнями, що надходять в обмеженій кількості; зарубіжними виданнями, котрі нераціонально або неможливо купувати за валюту; виданнями минулих років та ін.)

КНИЖКОВА ВИСТАВКА — це реклама кращих творів з числа новинок або книг, пов'язаних спільною темою, шляхом їх безпосереднього показу читачеві. У бібліотеці існують традиційні бібліотечні виставки: персональні, тематичні, до знаменних дат і виставки нестандартні: виставка-кросворд, виставка-пошук, виставка-вікторина і т.д.

КНИЖКОВИЙ ДРЕС-КОД - форма масового заходу, на якому презентують саме ті книги, які можна вважати обов'язковою складовою іміджу сучасної людини.

КНИЖКОВИЙ (БІБЛІОТЕЧНИЙ) ФРІМАРКЕТ (від англ. freemarket – безкоштовний магазин) – місце, де можна залишити прочитані чи безоплатно взяти залишені будь-ким книги. Мета – викликати зацікавленість до читання, розширити читацьке коло інтересів в умовах обмежених ресурсів для придбання книг. Книжковий фрімаркет у бібліотеці може бути як постійно діючим, так і організованим у формі окремого заходу.

КОВОРКІНГ (англ. co-working - спільно працюють) - це модель роботи, в якій учасники, залишаючись незалежними і вільними, використовують загальний простір для своєї діяльності.

КОМПЛЕКТУВАННЯ ФОНДУ — сукупність процесів виявлення, відбору, замовлення, придбання, отримання та реєстрації документів, що відповідають завданням бібліотеки, інформаційного центру.

КОНТЕНТ – це вербальне наповнення сайту, образно і логічно пов’язане з графічними елементами та системою навігації.

КОРИСТУВАЧ БІБЛІОТЕКИ – фізична чи юридична особа, яка користується послугами бібліотеки.

КОПІРАЙТ (COPYRIGHT) - символ "©" - знак охорони авторського права. Обов'язково наводиться в правому нижньому куті звороту титульного аркуша книги. Він складається з символу "©", найменування об'єкта захисту авторського права, імені правовласника та року першого опублікування твору. Авторське право виникає в силу факту створення твору, інтелектуальної власності. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрації твору чи дотримання будь-яких формальностей.

МАСОВИЙ ЗАХІД – заздалегідь спланований за місцем, часом, кількістю учасників і метою збір людей, який має характер свята, культурного чи рекламного заходу, або ділової зустрічі.

МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР – форма професіонального спілкування, яка дозволяє спеціалістам колективно і гласно аналізувати гострі проблеми, приймати конструктивні рішення, націлювати суспільство на їхнє виконання, збагачуватись прогресивний досвідом. Відрізняють постійно діючі та епізодичні, універсальні та проблемні методичні семінари

МІЖБІБЛІОТЕЧНИЙ АБОНЕМЕНТ (МБА) — абонемент, заснований на використанні документів з фондів інших бібліотек при їх відсутності в даному фонді.

МІЖНАРОДНИЙ СТАНДАРТНИЙ НОМЕР КНИГИ (ISBN) - універсальний ідентифікаційний номер, що присвоюється книзі або брошурі з метою їх класифікації. ISBN призначений для ідентифікації окремих книг або різних видань та є унікальним для кожного видання книги крім репринтного. ISBN був створений у 1966 у Великобританії та з 1970 року був прийнятий як міжнародний стандарт ISO 2108. Починаючи з 1 січня 2007 року ISBN складається з 13 цифр.

МІСЦЕ ВИДАННЯ — місцезнаходження видавництва або видавця, який випустив документ.

МОНОГРАФІЯ — науково або науково-популярне книжкове видання повного дослідження однієї проблеми або теми, що належить одному чи кільком авторам.

МУЛЬТИМЕДІА - спільне використання декількох медіа-засобів; комбінація кількох способів представлення інформації в одному цифровому об'єкті або колекції, у тому числі графіки, тексту, відео, фотографії, анімації, звукового супроводу. Термін використовується також для позначення носіїв інформації, що дозволяють зберігати великі обсяги даних і забезпечувати достатньо швидкий доступ до них.

НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ - особливий вид видань, створений у відповідній формі і покликаний допомогти широкому загалу конкретного користувача (учня, студента, аспіранта, викладача) в оволодінні ним конкретним навчальним предметом. Зовнішньою ознакою навчального видання є зазначення на його вихідних даних рекомендаційного грифа відповідного освітнього міністерства, відомства, навчального чи наукового закладу, а також проходження визначеного порядку рецензування. На початку XXI ст. в Україні основними навчальними виданнями є конспект лекцій, посібник, підручник.

НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - видання, яке частково доповнює або замінює підручник у викладі навчального матеріалу з певного предмета, курсу, дисципліни або окремого його розділу, офіційно затверджений як такий. До навчального посібника належать курс лекцій, зошит-посібник, прописи, розвивальні ігри тощо, що застосовуються в навчально - виховному процесі.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК – учбове видання, яке містить матеріали щодо методики викладання учбової дисципліни (її розділу, частини) або методики виховання.

НАУКОМЕТРІЯ - наукова дисципліна, яка вивчає еволюцію науки через численні вимірювання наукової інформації, такі як кількість наукових статей, опублікованих в даний період часу, цитованість тощо. Наукометрію часто застосовують як абсолютну основу оцінки виконання і фінансування різних наукових одиниць (інститутів, команд, індивідуумів)

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА — бібліотека, яка забезпечує розвиток науки; задовольняє інформаційні потреби наукових установ та окремих осіб, пов'язані з дослідницькою діяльністю на основі відповідного фонду та інформаційно-пошукового апарату.

НАУКОВЕ ВИДАННЯ — видання, що містить результати теоретичних і (чи) експериментальних досліджень, а також підготовлених науковцями до публікації пам'яток культури, історичних документів.

НАУКОВО-ДОПОМІЖНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОСІБНИК — бібліографічний посібник, націлений на допомогу науково-видавничій діяльності.

НАУКОВО-ПОПУЛЯРНЕ ВИДАННЯ — видання, що містить відомості про теоретичні і (чи) експериментальні дослідження в галузі науки, культури і техніки, викладені у формі, доступній читачеві-неспеціалісту.

НАУКОВО-ПОПУЛЯРНИЙ ЖУРНАЛ — журнал, що містить статті та матеріали про основи наук, про теоретичні і (чи) експериментальні дослідження в галузі науки, культури, практичній діяльності, що служить поширенню знань та самоосвіти.

НАУКОВО-ХУДОЖНЄ ВИДАННЯ — літературно-художнє видання, що містить твір (твори), в основу якого покладено науковий факт.

НАУКОВИЙ ЖУРНАЛ — журнал, що містить статті та матеріали про теоретичні дослідження, а також статті і матеріали прикладного характеру, призначений науковим працівникам.

ОБЕРТАНІСТЬ ФОНДУ – показник, який відображає інтенсивність використання бібліотечного фонду. Обчислюється шляхом ділення кількості документовидачі на об’єм фонду. Це один з основних відносних показників, завдяки якому можна робити висновки щодо відповідності бібліотечного фонду інтересам користувачів та про ефективність роботи бібліотечних працівників з фондом документів.

Примітка. Об = В:Ф, де Об – обертаність фонду, В – документовидачі, Ф – об’єм фонду.

ОБМІН ДОКУМЕНТАМИ — передача документів за угодою в постійне користування із одних бібліотек, інформаційних центрів або різних організацій в інші.

ОБМІННИЙ ФОНД — фонд, призначений для обміну документами, безоплатної передачі бібліотекам, інформаційних центрів та (або) продажу їх організаціям і приватним особам.

ОБ'ЄМ ДОКУМЕНТА — загальне число сторінок (аркушів) документа, включаючи окремі листи ілюстрацій, карти, додатки.

ОБОВ'ЯЗКОВИЙ ПРИМІРНИК — примірники різних видів тиражованих документів, що підлягають передачі виробниками у відповідні установи та організації в порядку і кількості, встановлених законом.

Примітка. Обов'язковий примірник може бути безкоштовним і платним. Безкоштовний — примірник кожного документа, який передається безкоштовно в бібліографуванням установи, великі бібліотеки, інформаційні центри. Вільний примірник документів, що розподіляються централізовано між великими бібліотеками, інформаційними центрами та іншими установами за плату.

ОРГАНІЗАЦІЯ ФОНДУ — сукупність процесів прийому, обліку, технічної обробки, розміщення та зберігання документів.

ОСНОВНИЙ ЗАГОЛОВОК — заголовок,розміщенний першим або виділений поліграфічним способом на титульному аркуші.

ОСНОВНИЙ АВТОР — автор, який зробив найбільший внесок в інтелектуальний і художній зміст документа, виділений серед інших авторів словесно чи поліграфічними засобами.

ОЦИФРОВАНИЙ ДОКУМЕНТ - документ, отриманий у результаті конверсії паперових або аудіовізуальних документів у цифрову форму, призначену для збереження культурних, освітніх, наукових ресурсів, що представляють собою духовне національне надбання.

ОФІЦІЙНЕ ВИДАННЯ — видання, що публікується від імені державних органів, установ чи громадських організацій, що містить матеріали нормативного або директивного характеру.

ПАГІНАЦІЯ — порядкова нумерація сторінок, стовпців, таблиць, ілюстрацій, відрізків тексту документа цифрами (арабськими або римськими), іноді літерами.

ПАРОЛЬ (фр. parole - слово) - умовне слово або набір знаків, призначений для підтвердження особи або повноважень. Паролі часто використовуються для захисту інформації від несанкціонованого доступу. В більшості обчислювальних систем комбінація «ім'я користувача, пароль» використовується для ідентифікації користувача.

ПАТЕНТ - документ, що видається компетентним державним органом на певний термін, що засвідчує авторство і виключне право на винахід або ліцензування; власник патенту наділяється титулом власника на винахід.

ПЕРЕСУВНА БІБЛІОТЕКА — бібліотека, розташована в спеціально обладнаному, укомплектованому транспортному засобі (наприклад, бібліобус) і змінює своє місцезнаходження з метою обслуговування територіально віддалених від стаціонарної бібліотеки груп населення.

ПЕРІОДИЧНЕ ВИДАННЯ — серіальне видання, що виходить через певні проміжки часу, постійним для кожного року числом номерів (випусків), не повторюються за змістом, однотипно оформленими нумерованими і (чи) датованими впуску, що мають однакові заголовки.

ПЕРСОНАЛЬНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОСІБНИК — біобібліографічні посібник, присвячений одній особі.

ПІДЗАГОЛОВОК ПРЕДМЕТНОЇ РУБРИКИ — другий і кожний наступний елемент найчисленнішої предметної рубрики. Підзаголовки предметної рубрики в залежності від змісту можуть бути тематичними, географічними, хронологічними і формальними, а в залежності від ступеня спільності і меж застосування загальними і специфічними.

ПІДСОБНИЙ ФОНД - частина бібліотечного фонду, що містить документи, яку користуються більшим попитом, і наближена до відділів обслуговування бібліотеки для більш швидкого задоволення читацьких вимог. Складається переважно з дублетних примірників і копій документів, частково дублює склад основного фонду. Організується при читальних залах або спеціалізованих відділах. За складом підсобний фонд публічних (муніципальних) бібліотек універсальний, наукових - спеціалізований за видами видань, за галузями знання або комплексам наук і групам читачів

«ПІРАТСЬКА» ЛІТЕРАТУРА - літературні твори, створені шляхом нелегального відтворення, використовувані без дозволу автора або правовласника або з порушенням умов договору про використання таких творів. Серед основних порушень авторських прав - незаконне копіювання та розповсюдження твору, а також плагіат

ПОВНОТЕКСТОВА БАЗА ДАНИХ — текстова база, що містить повні тексти документів або їх частин. БД активно використовуються у сфері науки і освіти, де повнотекстовий пошук став одним з найбільш затребуваних інформаційних сервісів. Широке поширення отримав тестовий доступ до колекцій наукових журналів, а також до видань з відповідної теми. Вузівські БД можуть містити тексти підручників, навчальні посібники, монографії, конспекти лекцій, тести, тренажери, навчальні мультимедіа, схеми, презентації, ілюстрації та карти. Різні БД об'єднуються на базі електронної бібліотечної системи.

ПОЛИЧКОВИЙ ІНДЕКС – класифікаційний індекс, що вказує місце зберігання документа при систематичній розстановці фонду. Поличковий індекс вказує на місце документа на полиці. Це перший індекс повного індексу (основний). Він більш загальний. Позначається в верхньому лівому куті картки. Поличковий індекс на документі і картці повинен відповідати індексу поличкового роздільника.

ПОРТАЛ – сукупність взаємоз’єднаних безпосередньо та через мережу Інтернет апаратних засобів, що включають комп'ютери та машино зчитувані електронні носії інформації із заздалегідь записаною на них інформацією та (або) виконані з можливістю запису та зчитування інформації у вигляді комп'ютерних програм, баз даних і т.п., виконана з можливістю обробки зазначеної інформації та команд користувача системи та надання йому Інтернет-сервісів як результатів обробки зазначеної інформації і команд. Інтернет - портал для користувачів — сайт з великою кількістю інформації, який об’єднує в собі кілька тем, враховує інтереси широкої аудиторії та надає користувачеві Інтернету різні інтерактивні сервіси (Інтернет - сервіси), які працюють у рамках єдиного сайту.

ПОСІБНИК — видання, призначене на допомогу практичній діяльності чи в оволодінні навчальною дисципліною.

ПОСИЛАННЯ - посилання у паперових і електронних документах — уривок, витяг з якого-небудь твору, на який посилаються у викладі, з точною назвою джерела й вказівкою на відповідну сторінку. Це запис, який пов’язує між собою частини документа, бібліографічні записи, класифікаційні ділення, предметні рубрики. Примітка. Розрізняють посилання «Див.», які організовують пошук в потрібному напрямку, та «Див. також», що забезпечують повноту пошуку.

ПРЕДМЕТНА РУБРИКА - елемент інформаційно-пошукової мови, що представляє собою коротке формулювання теми на природній мові.

ПРЕДМЕТНИЙ КАТАЛОГ — бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються в алфавітному порядку предметних рубрик.

ПРИКНИЖНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОСІБНИК — бібліографічний посібник, вміщений у книзі і, як правило, відображає документи з її тематикою використані, цитовані і (або) рекомендовані.

ПРИМІТКА — елемент бібліографічного опису, що містить додаткові відомості про документ, які стосуються окремих областях бібліографічного опису або до документа в цілому.

ПРИСТАТЕЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОСІБНИК — бібліографічний посібник, який розміщений після статті і відображає документи з її тематикою: використані, цитовані і (або) рекомендовані.

СЕРІАЛЬНЕ ВИДАННЯ — видання, що виходить у плині часу, тривалість якого заздалегідь не визначена, як правило, нумерованими і (чи) датованими випусками (томами) з постійною спільною назвою.

СЕРІЯ — серіальне видання, що включає сукупність томів, об'єднаних спільністю задуму, тематики, цільовим і читацьким призначенням, однотипово оформленні.

СИСТЕМАТИЧНА КАРТОТЕКА СТАТЕЙ — бібліографічна картотека, що відображає матеріали з періодичних видань, що продовжуються, збірників та організована відповідно до певної системою класифікації документів.

СИСТЕМАТИЧНИЙ КАТАЛОГ — бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються за галузями знаннь у відповідності з певною системою класифікації документів.

СПІВАВТОР — особа або організація, що створили твір спільно з іншою особою (особами), або організацією (організаціями).

СТЕРЕОТИПНЕ ВИДАННЯ - перевидання, віддруковане зі стереотипів (копій оригіналів друкованих форм); перевидання без змін.

ТАБЛИЦЯ АВТОРСЬКИХ ЗНАКІВ - алфавітний перелік найбільш поширених початкових буквосполучень, пронумерованих арабськими цифрами від 11 до 99 (у двозначних таблицях) або від 111 до 999 (в тризначних таблицях). Призначена для визначення авторського знака, з якого починається бібліографічний запис. Авторський знак застосовується для розстановки в алфавітному порядку книг або каталожних карток.

ТИРАЖ — загальна кількість примірників видання, надрукованих протягом одного виробничого процессу.

ТИТУЛЬНИЙ ЛИСТ — елемент документа, на якому поміщають заголовок видання, прізвище автора, назву видавництва, місце і дату видання.

ТЕЗИ ДОПОВІДЕЙ/ПОВІДОМЛЕНЬ (З'ЇЗДУ, СИМПОЗІУМУ, КОНФЕРЕНЦІЇ ТА ІН.) - науковий неперіодичний збірник, що містить опубліковані до початку конференції матеріали попереднього характеру (анотації, реферати доповідей). Являють собою коротко сформульовані положення доповіді, лекції, повідомлення. Головна відмінність тез від інших наукових текстів - малий обсяг (1-2 друкованих сторінок), в якому відображаються основні ідеї статті.

ТЕЗАУРУС - (від грецьк. thesauros - скарби) словник, у якому слова, які належать до певних галузей знань, розташовані за тематичною ознакою і зазвичай мають приклади їх правильного використання в тексті

ТЕМАТИЧНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОСІБНИК – бібліографічний посібник, який відображає документи певної тематики, проблеми.

ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК — мовний словник, що роз'яснюють значення слів якої-небудь мови, що дає їм граматичну і стилістичну характеристики, приклади вживання і інші відомості.

УНІВЕРСАЛЬНА БІБЛІОТЕКА — бібліотека, яка задовольняє різноманітні читацькі потреби на основі фондів, сформованих без тематичних і типологічних обмежень.

УНІВЕРСАЛЬНЕ БІБЛІОГРАФІЧНЕ ПОСІБНИК — бібліографічний посібник, що відображає документи з усіх галузей знання.

УНІВЕРСАЛЬНА ДЕСЯТКОВА (ДЕЦИМАЛЬНАЯ) КЛАСИФІКАЦІЯ (УДК) - універсальна комбінаційна класифікаційна система, розроблена П. Отле і А. Лафонтена на основі таблиць Десяткової класифікації М. Дьюї. Найбільш потужна за змістом, зручна для використання завдяки своїм комбінаційним якостям і индексационной базі; центральною частиною УДК є основні таблиці, що охоплюють всю сукупність знання і побудовані за ієрархічним принципом поділу від загального до приватного з використанням цифрового десяткового коду. В бібліотеках використовується як стандарт для систематизації творів друку, різних видів документів і організації картотек у багатьох країнах світу

УФД/БІБЛІОТЕКА — автоматизована бібліотечна інформаційна система (АБІС) розроблена і підтримується ТОВ "Український фондовий дім" (Київ, Україна) з 1998 року. Система призначена для комплексної автоматизації бібліотеки, враховує всі основні виробничі цикли.

ФЛЕШБЕК (від англ. flash - спалах, осяяння; back - назад), зворотний кадр - в мистецтві означає відхилення від оповідання в минуле: сюжетна лінія переривається, і глядач спостерігає дії, які відбувалися раніше.

ФЛЕШБУК – книжковий флешмоб в Інтернеті. Це може бути розміщення фрагментів текстів видань у соціальних мережах, створення там само уривків з улюблених книг, ознайомлення з ними друзів і передплатників сторінки з наведенням цитат, ілюстрацій, особистих думок та іншої інформації. Тобто флешбук – це презентація або знайомство з цікавими книгами за допомогою цитат, ілюстрацій, особистих переживань та іншої інформації про книгу.