Ресурси з історії  України

КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

Ділимось з вами надзвичайно важливою добіркою книг про історію України. Тут книги і про далеке минуле, і про сучасну історію. Адже ми маємо памʼятати кожну сторінку історії України, щоби не допускати повторення трагічних подій. 

Автор цієї книги – один із найшанованіших істориків у країні, публіцист і професор Українського католицького університету Ярослав Грицак. 

"Нарис історії України" – видання, перевірене часом: перша редакція вийшла ще в 1996 році, згодом книга ввійшла до тридцяти найзнаковіших книжок часів Незалежності за рейтингом Українського інституту книги. Цікава, корисна та зрозуміла для широкої аудиторії книжка, що розповідає не тільки історію України XIX–XX століття: нове видання також містить розділ, присвячений двом останнім десятиліттям незалежної України, аж до часів революції 2013–2014 років, війні з Росією та передвиборним тижням 2019 року.

Британське видавництво Sphere надрукувало англомовну версію книги «Подолати минуле: глобальна історія України» Ярослава Грицака. Її назва англійською – «Ukraine: The Forging of a Nation».

Американський історик Тімоті Снайдер назвав книгу «новаторською та фундаментальною».

Ще одна книжка Ярослава Грицака в нашій добірці. Книга стала улюбленою на полицях тих, хто цікавиться культурою та історією України. 

Робота над книгою тривала 15 років: цей масштабний твір не тільки про минуле, а й про те, яким може бути наше майбутнє, що відбувається з нами тепер і як ми з вами можемо створити візію майбутнього України (запитання, яке буде дуже на часі після закінчення війни та нашої перемоги). 

Як говорить сам автор, ця книга для молодого покоління українців, що пов’язують своє майбутнє з Україною. Для тих, хто шукає опертя й відповіді на запитання "Ким ми були, ким ми є зараз і як нам рухатися далі?". Для тих, хто хоче дізнатися правдиву історію своєї країни.

Видавництво "Портал"

У цій книзі — 39 розповідей про людей, які або воювали в УПА, або допомагали українській армії боротися за незалежність України майже 100 років тому. 

Книга про людей, які зазнали переслідувань, арештів, репресій і які залишилися незламними й нескореними у своїй боротьбі. Книга-сповідь, яку варто прочитати, аби осмислити велику сторінку історії України через призму людської долі.

У книзі «Таборові діти» зібрано свідчення людей, які в дитячому віці зазнали репресій радянської каральної системи. Це розповіді тодішніх дітей про те, як їх під дулами автоматів забирали з дому, про досвід перебування в тюрмах, про важку дорогу на сибірські морози в товарних вагонах, про життя в бараках чи спецінтернатах, про виживання в нелюдських умовах заслання. 

Ці свідчення варто прочитати, щоб знати, як ставилася радянська влада до дітей, яких оголосила «ворогами народу».

Олександр Михед – український письменник, літературознавець, куратор мистецьких проєктів, сценарист декількох сезонів освітнього дитячого мультика "Книга-мандрівка. Україна і автор 7 як художніх, так і нон-фікшн книг. 

Олександр Михед почав писати книжку «Позивний для Йова» у перший день широкомасштабного вторгнення, що трапилося на восьмому році російсько-­української війни. Автор працював над книжкою протягом тринадцяти місяців, писав про те, що пережив разом із дружиною, про своїх батьків, які майже три тижні були в Бучі під час окупації. Про те, як змінюємося ми, як наша повсякденна мова стає мовою війни, колись звичні й важливі речі — ​болючими тригерами, а певні відчуття та емоції — ​такими, які хочеться забути, але й водночас запам’ятати назавжди.

Ця книжка не є винятково рефлексією автора, радше навпаки: він зібрав й виклав думки і переживання багатьох українців протягом першого року вторгнення. Україн­ці, як і колись старозавітний Йов, нині проживають жахливі втрати. Як ми втрачаємо найрідніших друзів і домівки? Як змінюються українські діти і яку постпам’ять матиме наступне покоління? Врешті — ​хто кожен із нас у цій війні?.

Ще одна книжка Олександр Михеда в нашій добірці. Робота над «Я змішаю твою кров із вугіллям» почалася в жовтні 2016 року – тоді Михед вперше вирушив у робочу експедицію на схід країни.

Михед провів масштабне дослідження історії, культури та людей з 6 міст Донецької та Луганської області, щоби сформувати власну думку про так звану "донбаську ідентичність". Подорож у минуле, аналіз сьогодення і спроба змінити майбутнє – все необхідне, щоб заглибитися в тему і побороти нав'язані ззовні стереотипи.

Для книги він взяв інтерв’ю в людей, які народилися на Сході, – письменника Сергія Жадана, художниці Алевтини Кахідзе, політолога й науковця Ігоря Козловського, художника Романа Мініна, які допомагають автору і нам з вами зрозуміти схід України, його багатоголосся та унікальний характер.

Видавництво "Наш формат"

«Короткий курс історії України» Олександра Палія пропонує читачам не просто сухий підручник, а захопливу подорож крізь тисячоліття української історії. Автор вміло поєднує масштабні історичні процеси з живими та легкими для сприйняття описами подій, які поєднавшись, створюють яскраву панораму нашого минулого.

Завдяки стислому формату, книга пропонує читачам доступний і зрозумілий огляд історії, що робить її ідеальною для тих, хто прагне швидко ознайомитися з основними етапами розвитку країни. Автор майстерно поєднує важливі дати, факти та історичні події, дозволяючи читачам легко зануритися в контекст кожного періоду: від праісторії до заснування Києва, від Визвольної війни 1648-1657 рр до Голодомору та агресії Росії на Донбасі.

Невеличка за розмірами, але змістовна праця «Короткий курс історії України» Олександра Палія - це не просто книга, а інструмент для формування національної свідомості. Вона допоможе вам краще зрозуміти себе, своїх предків та свою країну.

Видавництво "А-ба-ба-га-ла-ма-га"

Цю книгу написав Сергій Плохій – україно-американський письменник та історик, професор Гарвардського університету, один з найкращих у світі фахівців з історії України, зокрема сходу країни. 

"Брама Європи" в певному сенсі культова книга, за яку автор у 2014 році здобув Шевченківську премію. 

Книга цікаво й доступно розповідає про історію нашої держави від часів Геродота до подій на сході України сьогодні. Це авторитетне видання допоможе краще зрозуміти події минулого, а через них — і наше сьогодення.

Видавництво "Клуб сімейного дозвілля"

Історія України від мамонтів до сьогодення у 501 факті? Чому б і ні! Цікаві, важливі, часом кумедні, іноді трагічні, а найчастіше — доленосні: не всім цим фактам знайшлося місце у шкільних підручниках, але саме завдяки їм історія стає живою і динамічною. Яке українське місто згадує Гомер у своїй «Одіссеї»? Особистим знаком якого князя було зображення сучасного тризуба? Коли вперше в писемних пам’ятках згадано слово «Україна»? А хто з гетьманів був шанувальником кави? Відповіді на ці та інші питання знайдете на сторінках ілюстрованого довідника. Завдяки книжці «501 факт, який треба знати… з історії України» минуле стає ближчим, а сучасне — зрозумілішим.

Видавництво "Старого Лева"