Розвиток soft skills
ЩО ТАКЕ SOFT SKILLS (СОФТ CКІЛ)?
Вираз "Soft skills" в перекладі з англійської звучить як «гнучкі» або в буквальному перекладі «м'які» навички.
Soft Skills - це комплекс загальних, неспецифічних для конкретної професії якостей і навичок. Людина, що володіє ними, ефективніше справляється зі своїми завданнями, будує комунікацію з командою, партнерами і клієнтами, а також успішно просувається по кар'єрних сходах або розвиває свій бізнес. Давайте розбиратися докладніше, які саме навички потрібні?!
Звідки взялося поняття soft skills? Раніше такого не було
Насправді, софт скіли існували завжди, але раніше на них не акцентували стільки уваги, та й не об'єднували в одну загальну категорію з такою назвою.
Перші дослідження в області гнучких навичок почалися тільки в 1960-1970 роки. Спочатку наявність таких навичок і вмінь вимагали від менеджерів і керівників. Але з кінця 20 століття рекрутери стали відзначати важливість софт-скілів, в різній мірі, у працівників усіх рівнів і посад.
Які навички відносяться до "гнучких"? Список soft-skills
Існує багато варіантів списків, так звані "soft skills list". Дане поняття досить умовне, тому що в різних професіях можна виділити трохи різні, більш і менш важливі навички. У цій статті ми постаралися зібрати максимально всі групи навичок, які цінують як співробітники, так і керівники компаній, бізнесмени і підприємці. Отже, список Soft-skills:
Комунікативні навички
Це все, що допомагає людині налагодити зв'язок з колективом, співробітниками або партнерами. Так само як вміння коректно спілкуватися, висловлювати думку, презентувати себе і свою роботу. Серед комунікативних навичок найчастіше виділяють:
вміння слухати співрозмовника;
вміння вести переговори, домовлятися, переконувати;
розуміння невербальних сигналів і комунікації;
самопрезентація;
вміння говорити на публіку, публічні виступи;
навички листування, письмове спілкування.
Критичне мислення
Не важливо, які завдання ви вирішуєте на даний момент. Якщо ви можете об'єктивно проаналізувати ситуацію і прийняти усвідомлені рішення - успіх вже у вас в кишені! По суті, це і є критичне мислення. У більш загальному сенсі, в цю категорію додають такі навички:
логічне мислення;
вміння спостерігати і виявляти суть;
навички нестандартного мислення;
спритність, винахідливість, і навіть креативність;
адаптивність, здатність позитивно сприймати зміни;
вміння комплексно підходити до вирішення проблем.
Лідерські якості
Хоча не всі професії і посади вимагають наявність лідерських навичок, більшість роботодавців цінують в кожному працівнику здібності до організації, управління колективом або групою співробітників. Сюди зазвичай відносять:
вміння уникати або вирішувати конфлікти;
вміння створювати домовленості, союзи, угоди;
навички ефективного делегування;
навички фасилітації (ефективна модерація обговорень або пошуку рішення проблем);
навички менеджменту (управління зустрічами, співбесідами або переговорами);
менторство і здатність навчати.
Емоційний інтелект і позитивне мислення
Нікому не подобаються похмурі співробітники або песимістичні партнери по бізнесу, і це логічно. У всіх бувають складні дні або непрості ситуації, але ті, хто вміє перебудуватися на хороший лад, взяти себе в руки і підбадьорити сусіда, як правило тільки виграють від цього!
І це не обов'язково визначається характером. Такі навички можна і необхідно практикувати:
емоційний інтелект;
позитивне мислення;
чемність і ввічливість;
вміння виявляти дружелюбність;
стресостійкість і здатність приймати рішення в нестандартних умовах;
здатність до емпатії.
Уміння працювати в команді
Роботу в команді зазвичай виділяють в окрему категорію.
Але насправді, це той же комплекс з комунікативних навичок, лідерських якостей і емоційного інтелекту, який дозволяє людині успішно виконувати свою частину роботи в команді, взаємодіяти і спілкуватися з колегами на належному рівні, і прагнути до єдиного результату.
Самоорганізація
Це такі навички, які дозволяють ефективно вибудовувати власну роботу, все (ну майже все) пам'ятати і встигати:
тайм-менеджмент або управління часом;
самодисципліна, самоконтроль (і взагалі майже все з приставкою само);
вміння концентруватися;
вміння знаходити і працювати з інформацією;
а ще бажання вчитися і постійно розвиватися.
Як можна розвинути soft skills?
Практично всі софт скіли можна розвивати і тренувати!
Реальна практика
Не бійтеся проявляти ініціативу в роботі, в спілкуванні з колегами, а також запитувати зворотний зв'язок від них і керівництва. Таким чином, буде зрозуміло, що саме потрібно прокачувати.
Іноді, щоб зрозуміти, чого вам не вистачає, досить згадати ситуації, коли вам доводилося робити щось, що викликало у вас дискомфорт або складності. Задумайтесь, можливо вам просто потрібно прокачати цю навичку?
Курси та тренінги
Найефективніший спосіб - групові або індивідуальні курси, які дозволяють в стислі терміни прокачати свої софт-скіли.
Книги
Також відмінно допомагає в роботі над собою читання спеціальної літератури. Книг написано вже дуже багато, практично по кожній навичці, яку ми перерахували в цій статті. Ось деякі книги, які ми можемо порекомендувати:
Д. Карнегі. «Як перестати турбуватися і почати жити». Корисний матеріал для молодих фахівців, які відчувають сильний стрес на роботі. Допомагає переосмислити свої цінності і сформувати нові
М. Атавар. «Креативність. Використовуй нестандартні рішення кожен день». Книга відомого британського художника, в якій зібрано 20 ефективних вправ для прокачування креативності
Н. Регіер. «Конфлікт - це подарунок. Як направити енергію розбіжностей в мирне русло». Допомагає аналізувати причини конфлікту і навчитися попереджати і вирішувати суперечливі ситуації
М. Дорофеєв. «Джедайські техніки: Як виховати свою мавпу, спустошити інбокс і зберегти мислепаливо». Книга містить цінні поради щодо підвищення ефективності
Д. Канеман. "Думай повільно, вирішуй швидко"
Т. ДеМарко. "Deadline. Роман про управління проектами"
І ще десятки і десятки інших, хороших книг про різні навички.
Ну а комбінація з декількох варіантів дасть вам найкращий результат!
І, звичайно, важливо пам'ятати, що софт-скіллз прокачуються протягом усього життя, вони і є відображенням нашого унікального досвіду і знань.
Якщо є м'які навички, значить є і жорсткі?
Так, поняття hard skills або «жорсткі навички» - це і є ті специфічні знання і досвід, які необхідні для виконання певних обов'язків кожного фахівця. Простіше кажучи - навички конкретної професії.
Аналітик повинен вміти працювати з великими обсягами інформації, володіти інструментами аналітики і вміти надати коректний і злагоджений звіт. Програміст володіє одним або декількома мовами програмування, а копірайтер - вміє писати ємні і чіпляючі тексти без зайвої "води".
Але сьогодні вже недостатньо оволодіти тільки професією. Сьогодні в ціні гнучкі співробітники і керівники, які вміють швидко навчатися, орієнтуватися в нових, нестандартних для себе завдання і знаходити необхідне рішення.
Джерело: simplex.ua
ВОЛЬОВІ КОМПЕТЕНТНОСТІ У ДОСЯГНЕННІ ЦІЛЕЙ В ПРОФЕСІЙНІЙ СФЕРІ
Одна з речей в житті, яка робить кожного з нас щасливим, – це гарна робота. Головна мета нашого курсу – допомогти усім охочим знайти свою роботу. Роботу, яку ви любитимете, та яка підходить саме вам.
Протягом шести тижнів ми говоритимемо про усвідомлений пошук роботи, який базується на життєвих та професійних пріоритетах – завдяки цьому ми разом сформуємо чітку стратегію «підкорення» роботодавців. Також детально розглянемо усі головні етапи працевлаштування:
складання резюме;
написання супровідного листа;
проходження співбесіди.
Кожна лекція курсу містить величезну кількість практичних порад, прикладів та інструментів, які допоможуть не тільки успішно презентувати себе на ринку праці, але й виділитися на фоні конкурентів. Окрім цього, на вас чекають лекції із запрошеними спікерами, які розкажуть як знайти роботу в міжнародних компаніях, за кордоном, а також як працювати на фрілансі на українських та світових онлайн-біржах і розвивати свій онлайн-бренд.
Цей курс підходить для всіх, хто шукає роботу або ж бажає змінити на кращу, щоб побудувати щасливу професійну кар’єру.
ПСИХОЛОГІЯ СТРЕСУ ТА СПОСОБИ БОРОТЬБИ З НИМ
"Рятуючись від пекучих пісків пустелі, ти можеш встелити її килимами, але надійніше одягти взуття" - східна мудрість.
Як людині підтримувати життєву рівновагу, справлятись із викликами, організовувати власну стабільність на рівні думок та почуттів і поступальної активності? Про все це ви дізнаєтеся в цьому курсі!
Короткий зміст тем курсу
САМОРЕГУЛЯЦІЯ як діяльність, спрямована на підтримання здатності повноцінно функціонувати, розвиватись і взаємодіяти
СТРЕС як виклик зовнішнього середовища - механізми організації взаємодії середовища та людини, фактори, які визначають специфіку такої взаємодії.
КОРИСТЬ – роль стресових ситуацій у становленні особистості.
ШКОДА - неподоланий стрес і його вплив на подальше життя людини.
ВІДНОВЛЕННЯ- логіка відновлення гомеостазу як нормального стану функціонування людини.
Цей курс підходить для:
Людей, які шукають способи подолання стресу: які прагнуть навчитися ефективним методам управління своїми емоціями та підтримання внутрішньої рівноваги.
Фахівців у сфері психології, які хочуть поглибити свої знання про стрес, його вплив на людину та методи боротьби з ним.
Студентів та освітян, які цікавляться психологічними аспектами саморегуляції та взаємодії людини з навколишнім середовищем.
Всіх, хто прагне покращити якість свого життя: які хочуть навчитися розпізнавати та управляти стресовими ситуаціями для поліпшення свого психічного та фізичного здоров'я.
ЦИФРОВІ КОМПЕТЕНТНОСТІ
БАЗОВІ ЦИФРОВІ НАВИЧКИ
Цифрові можливості можуть значно полегшити наше життя. Головне — вміти ними користуватися правильно і безпечно.
У першому сезоні серіалу ви дізнайтеся про налаштування комп’ютера під себе, пошук інформації в інтернеті, роботу браузера, електронну пошту, Viber, створення фото і відео. А також навчитеся, як захищати свої дані в інтернеті. Якщо вам сподобається, переходьте до наступних сезонів. Там ще більше цікавої інформації і можливостей.
У другому сезоні ви дізнаєтесь про те, як ефективно взаємодіяти у соціальних мережах: знаходити та поширювати новини, листуватися з друзями онлайн, шукати потрібну інформацію, а також управляти своєю приватністю. Крім цього, навчитеся, як діяти в разі, якщо ваш комп'ютер завис.
У третьому сезоні навчіться просунутих інструментів пошуку в Google, щоб шукати точну інформацію і не губитися в непотрібних результатах видачі. Структуруйте тексти в Google-документах та керуйте спільним доступом. Інші серії допоможуть оформити експертну сторінку у Facebook.
Дізнайтеся про авторське право — що це, і як використовувати чужий контент, щоб його автори на вас не образилися. Також та дізнатися про можливості навчатися безплатно в онлайні. Ще трохи, і ви станете цифровим профі!
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ (У ФОРМАТІ SCORM)
Ти дізнаєшся, які ризики виникають під час користування сучасними технологіями та як їх зменшити. Зрозумієш, як безпечно використовувати онлайн та мобільний банкінг. Навчишся захищати себе та своїх дітей від небезпек цифрового світу.
Курс розрахований на всіх громадян, яким потрібно швидко та якісно оволодіти навичками особистого кібер-захисту, а також захисту своїх дітей в мережі Інтернет та в соціальних мережах.
Верифікувати або перевіряти інформацію – це корисна навичка не тільки для журналістів та редакторів, а і для всіх тих, хто звик обережно ставитися до заяв політиків або до скандальних заголовків.
Курс із верифікації допоможе вам самостійно розпізнавати фейки та неправдиву інформацію в Інтернеті.
Що ви дізнаєтесь під час курсу, і що зможете використати в своїй діяльності?
Навчитеся перевіряти першоджерела фотографій та відео.
Зможете легко знаходити архівну інформацію про користувачів у соціальних мережах.
Навчитесь користуватися пошуком по геолокації та використовувати можливості мап Google.
Навчитеся визначати, чи є конкретний сайт сумнівним чи його змісту можна довіряти.
І, нарешті, навчитеся відчувати каверзи в інформації та користуватися інструментами для її перевірки.
Курс розрахований на журналістів та редакторів пострадянського простору. Тим не менше, наші заняття можуть бути цікавими також для медіа-активістів і всіх, для кого соціальні мережі стали «середовищем існування».
ЦИФРОВА БЕЗПЕКА ТА КОМУНІКАЦІЯ В ОНЛАЙНІ
Навички активного спілкування через соціальні мережі сьогодні потрібні кожному. Facebook, Twitter, YouTube та інші мережі вже давно вийшли за рамки особистого спілкування, і є потужними комунікаційними платформами, які допомагають як побудувати власний бренд, так і бути віртуальним представництвом для державних, бізнесових, громадських організацій. Але при цьому варто не забувати про цифрову безпеку та вміло користуватися пристроями, які ви застосовуєте у такій комунікації.
У курсі об’єднані два напрями: спілкування в онлайні та цифрову безпеку, аби ви могли навчитися ефективно комунікувати і водночас не ризикувати особистими даними.
Для себе ви дізнаєтесь:
як соціальні мережі можуть допомогти вам в роботі,
як реагувати на негативні коментарі та вийти з комунікаційної кризи,
які є приховані можливості Facebook, Twitter чи YouTube, що допоможуть вам у роботі,
як захистити листування та особисті файли від небажаного поширення,
як обрати досконалі паролі та де їх зберігати,
як налаштувати комп’ютер для безпечної роботи в Інтернеті.
Після повномасштабного вторгнення росії на територію України, українські органи влади стали однією з основних цілей ворожих хакерів. Основні інструменти для цього — люди. Зловмисники користуються їхньою неуважністю: вони можуть не помітити підозрілий лист, відкрити сумнівне покликання, повірити у фейк або проігнорувати подвійну автентифікацію на смартфоні.
Ці маленькі деталі відкривають дорогу до великих небезпек. Цей серіал допоможе вивчити їх і попередити хакерську атаку. Навчіться елементарним правилам кібергігієни в інтернеті при користуванні поштою, соцмережами та мобільними пристроями.
Кібергігієна – запорука успішного захисту.