Люди з досвідом війни
«Озирніться навколо, придивіться до своїх друзів, колег. Майже у кожного з нас у найближчому колі знайомих є людина, яка боронить Україну від російської агресії або повернулася з війни.
Ці люди здебільшого не професійні військові, які пройшли довготривалу спеціальну підготовку і присвятили себе службі. Наші Захисники і Захисниці раптово залишили звичайне життя цивільної людини та пішли на фронт після доволі короткотривалого навчання. А там — найстрашніша війна цього століття в найгірших її проявах.
Дуже важливо не поширювати міфи про те, що всі учасники війни — ветерани і ветеранки — «психовані», «неврівноважені», «з ПТСР» тощо. З війни непросто повернутись усім, проте це не означає, що в усіх буде ПТСР. Нерідко проявами пережитого досвіду може бути депресія, прагнення ізолюватися («мене ніхто не розуміє»), закритися в собі. Більша частина людей впораються з цим за підтримки оточення і не матимуть важких наслідків.
Суспільство має знати, як зустрічати ветеранів і ветеранок, розуміти, як створити найбільш сприятливі умови, які допоможуть відновитися й розпочати цивільне життя».
Люди з досвідом війни. Взаємодія
ЯК ПОВОДИТИСЯ ПРИ ЗУСТРІЧІ: ДІЄМО, ПІДТРИМУЮЧИ ГІДНІСТЬ
Що ми маємо робити при зустрічі з ветераном / ветеранкою: на вулиці, у колі знайомих чи друзів, на роботі — з колегою, в під’їзді — із сусідом? Як поводитися? Обіймати та емоційно дякувати чи «ховати очі», щоб уникнути незручних моментів?
Кожна ситуація, звісно, вимагає своєї реакції, однак є універсальні поради для тих, хто в житті зустрічатиметься з людьми, які мають бойовий досвід. Тобто для всіх нас.
Проєкт «Як ти, брате?» радить у спілкуванні з ветераном / ветеранкою:
не тиснути;
не питати про надзвичайно стресові події, втрати та складний досвід;
не пропонувати допомогу, а просити її;
гарантувати безпеку: бути передбачуваним, розповідати про оточуючі речі та події, що відбуваються і мають відбутися;
при будь-якій незручності в розмові питати про минуле, наприклад: «А як тут було раніше?», «А що було до цього?»;
не давати своїх оцінок, краще відповідати «складно сказати, я там не був / не була» або «навіть не знаю, що й думати»;
намагатися бути поруч і робити щось, що не заважає спостерігати за людиною, навіть якщо вона задумалася і мовчить.
Хай що ви робитимете, робіть це, підтримуючи гідність. Деколи ми хочемо проявити співчуття, а показуємо жалість. Але ветеран / ветеранка — не жертва. Для людини, яка пройшла через війну, жалість може бути неприємною. Це доволі знецінювальне почуття. Воно не дозволяє людині пройти ті випробування, які зараз перед нею стоять. Наше завдання — підсилити себе і посилити людину. Шкодуючи та жаліючи, ми фокусуємо людину на негативності пережитого досвіду.
Якщо ви хочете подякувати незнайомій людині (ветерану чи ветеранці) — зробіть це поглядом, посмішкою, прикладанням руки до серця. Не уникайте зорового контакту, не відвертайтеся. Про подяку вголос зовсім незнайомій людині є різні думки. Однак, враховуючи те, що ми не знаємо, який у людини досвід, до цього варто ставитися з обережністю.
Не треба запитувати про те, що людина робила, де була, що бачила на війні. Інколи вона не може або не хоче розповідати.
Інша справа, коли людина сама прагне поділитися з вами. Тоді — слухаємо, не перебиваємо і ставимо уточнювальні запитання. Бажано, щоб вони були про хороше. Так ми можемо показати, що готові підтримати цю розмову, але не починати її. У кінці розмови варто допомогти зосередитись на позитиві.
Не варто робити вимушені «кіношні» жести, бо так заведено. Якщо вам комфортно у спілкуванні, то ветеран / ветеранка також розслабляється. Не треба робити з них унікальних істот, з якими діють особливі правила поведінки. Якщо дотримуватися культури розв’язання конфліктів, поважати кордони — тоді ветеранам і ветеранкам буде легко повернутися у середовище вільного і приємного спілкування.
Розумійте, для чого ви щось запитуєте. Буває, люди ставлять запитання, щоб відчути чи показати дотичність до досвіду ветерана / ветеранки. Але це не зробить вас дотичними і не допоможе у спілкуванні. Ветерани / ветеранки — доволі практичні люди, прагнуть не пускати слів на вітер, мислять категоріями «А яка користь від такої розмови?». Тому чекають цього від спілкування й від співрозмовника. Варто поставити собі запитання-фільтр: «А для чого мені це знати?»
Варто бути обережними в жестикуляції. Ветерани / ветеранки на рівні інстинктів пильнують руки, тому що людина може бути озброєна. Не варто різко і без попередження наближатися, важливо не робити цього зі спини.
Слід поважати особисті кордони. Крики, сплески, несподівані звуки — при спілкуванні бажано про них попередити. Реакції на наші дії можуть бути різні, тому що у людей різний досвід.
Обійми будуть доречними, якщо раніше, в цивільному минулому ви звикли обійматися — нормально цього не змінювати. Однак і в цьому випадку варто запитати: «Можна я тебе обійму?»
Якщо ж ви ніколи цю людину не обіймали та зненацька вирішили — це може бути нетактовно і недоречно.
Варто бути готовими при взаємодії з ветеранами / ветеранками до проявів травматичних наслідків від уражень головного мозку, так званих контузій. Вони можуть проявлятися як гіперкінези — мимовільне здригання м’язів на обличчі чи тілі. Є цілий перелік симптомів і наслідків цієї травми, яка змінює нервову систему людини та може бути причиною певних фізичних проявів. Це саме стосується протезування кінцівок: важливо бути готовими до взаємодії з людиною, яка прийняла або досі на шляху прийняття свого нового тіла та нового життя.
Ніхто не застрахований від помилок у спілкуванні з ветераном / ветеранкою. І це цілком нормально: помилятися і просити пробачення, відчути сором і сказати про це. Ти визнаєш свою помилку — і це також зменшує напругу у спілкуванні. Тоді у людини не виникне відчуття, що з нею говорять як із дитиною, від якої очікують неадекватних реакцій.
Варто розуміти, що людям, які повертаються з фронту, невідоме їхнє майбутнє. Відчуття контролю над життям майже недоступне, це викликає тривогу і може виливатися в конфлікти, непорозуміння, а інколи — в ту поведінку, яку в суспільстві заведено називати неприйнятною. Однак усе це — щоб впоратися з бурею всередині. До цього треба ставитися з розумінням.
ВЗАЄМОДІЯ ІЗ ЖІНКАМИ-ВЕТЕРАНКАМИ
Структура ветеранської спільноти, що включає до 90 % чоловіків, визначає те, що інтереси та потреби жінок-ветеранок часто ігноруються. Хоча, наприклад, станом на травень 2023 року Міноборони оприлюднило такі дані:
«Сьогодні у ЗСУ 42 тисячі жінок-військовослужбовиць, а разом з цивільними працівницями — 60 тисяч. Із них 5 тисяч на передовій. 107 жінок загинуло і є поранені. Українські жінки в строю, боронять державу так само, як і чоловіки».
Варто враховувати і поважати потреби та запити такої кількості людей.
Жінка на війні залишається жінкою. Від того, що вона у військовій формі, вона не стає чоловіком. Вона хвилюється за своїх рідних, дітей, коханих, хоче мати гарний вигляд. Жінки переживають втрати іноді сильніше, ніж чоловіки. Жінка-військова не боїться випробувань. Вона може швидше бігати, краще стріляти, бути влучнішою, ніж чоловік.
Варто думати, як і що говорити ветеранці, аби не знецінити її та її рішення. Страшно і сумно, коли у бік захисниці звучить: «А хто тебе туди посилав? Ти мала вдома сидіти!». Це дуже травмує. Особливо в часи повномасштабної війни, коли жінки виконують завдання і несуть відповідальність нарівні з чоловіками.
Жінки, які воювали, трохи інакше, ніж чоловіки, переживають процеси повернення до цивільного життя, їм важче реінтегруватися. Це пов’язано з іншим сприйняттям жінок у суспільстві, зокрема з більшим рівнем стигматизації з боку цивільного населення, яке «відчуває, що служба жінок не узгоджується зі звичною роллю жінки»*.
«Повернувшись до мирного життя, ми зіткнулися з ПТСР, труднощами з пошуком психологічної підтримки, сімейними та економічними проблемами, сексуальними домаганнями, ейджизмом і навіть громадським осудом»*.
Повертаючись із війни, ветеранки так само, як і ветерани, часто відчувають проблему недоступності якісної психологічної, медичної допомоги та реабілітації. У багатьох програмах, що пропонуються, не враховується, що жінки-військовослужбовиці мають дітей.
У той самий час жінки-ветеранки частіше усвідомлюють важливість турботи про ментальне здоров’я, звертаються до фахівців, тож варто підтримувати такі їхні наміри.
Повернувшись до цивільного життя, ветеранки стикаються з особливими викликами: проблемами з репродуктивним здоров’ям, домашнім насильством тощо.
Для розв’язання цих проблем варто звертатися до організацій та асоціацій жінок-ветеранок, які можуть підтримати, перенаправити, надати допомогу. Зокрема, до таких організацій належать ГО «Жіночій ветеранський рух», Жіноча сила України.
СПІЛКУВАННЯ. ПОРАДИ ДЛЯ КОРЕКТНОЇ КОМУНІКАЦІЇ
З ветеранами і ветеранками потрібно спілкуватися так само, як з іншими людьми, не варто робити з них «особливих людських істот», з якими треба комунікувати якось особливо. Як і в будь-якої іншої людини краще запитати «як справи?» або «як день?», без фраз на кшталт «тримайся» і «все буде добре».
Питання про війну краще ставити ті, які підкреслюють спроможність людини справлятися з різними ситуаціями: «Як ти справлявся / справлялася?» або «Я бачу, як тобі було непросто, але мені приємно, що ти зараз тут, поруч зі мною»…
Якщо потрібно підтримати ветерана / ветеранку, варто сказати: «Так, це справді важка ситуація», «Мені дуже шкода чути це». Так можна показати, що проблема важлива.
Якщо бачите, що співрозмовнику / співрозмовниці некомфортно говорити, уточніть, чи все добре. Завжди можна запитати: «Чи комфортно тобі, якщо я буду тебе про щось розпитувати?», «Чи є теми, на які тобі не хотілося б говорити?», «Можна жартувати з тобою на цю тему?» або «Чи ти вважаєш недоречним, коли я так говорю, не маючи такого самого досвіду?».
Замість того щоб говорити: «Ви герої, сонечки, красені, щит України» (хоч це і правда), краще сказати про свої почуття: «Я вам дуже вдячний», «Мені спокійно від того, що є ЗСУ», «Я дуже люблю ЗСУ».
Самі ж ветерани / ветеранки прагнуть більше особистого простору, тож нав’язувати спілкування — геть неприйнятно. У випадку, якщо людина прагне комунікації, краще бути активним слухачем / слухачкою:
не перебивайте, поки він / вона не висловить думку;
уникайте оціночних суджень чи образ;
якщо людина не хоче щось розповідати — не тисніть;
застосовуйте перифраз: повертайте співбесідника / співбесідницю до його або її слів, але в узагальненому, згорнутому вигляді. Ця техніка допоможе бути з людиною на одній хвилі. Почати можна зі слів: «Якщо я тебе правильно розумію…», «Ти маєш на увазі, що…», «Ти можеш пояснити ще раз?».
Інколи ми не знатимемо відповіді на запитання від ветерана / ветеранки. Не варто при цьому мовчати. Важливо щиро сказати: «Я не знаю, що тобі відповісти, але я з тобою, я поруч».
Матеріал взято з «Довідника безбар’єрності».
БЕЗПЕЧНИЙ ПРОСТІР ДЛЯ ЗАХИСНИКІВ
У Києві відкрили Кабінет довіри ветерана. Це простір, який створили для підтримки учасників російсько-української війни. Тут ветерани можуть отримати психологічну підтримку, консультації психіатра, соціальний супровід, юридичну допомогу. Тут також є групи підтримки родин військових та організовують розважальні і навчальні заходи.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
Ініціював Кабінет психолог з багаторічним стажем і ветеран російсько-української війни Євген Скляренко. За його словами, основна мета — створити безпечний простір для захисників, об'єднати військових, забезпечити надання необхідних послуг та пільг.
"Якщо є аспект залежності, то буде можливість пройти реабілітацію безкоштовну. Якщо є бажання просто попрацювати з психологом, або з травмафокусним психотерапевтом, то також є така можливість. Якщо є якісь сімейні складнощі, то у нас буде група для дружин військових та ветеранів", — сказав Євген Скляренко.
Він розповів, що у 2022 році пішов добровольцем на війну. Демобілізувався у 2023 році і створив громадську організацію "Повернись до мирного життя", яка допомагає в реабілітації військових.
У Кабінет довіри ветеранів працюють психологи, психотерапевти, соціальні працівники та психіатри і кожен кожен з них має бойовий досвід. Адже саме такі фахівці можуть по-справжньому зрозуміти проблеми, з якими стикають бійці, каже Євген Скляренко.
"Проблем дуже багато: тривожні-депресивні розлади, посттравматичні розлади, залежності, проблеми в адаптації. Чомусь проблеми замовчують і до нас зачасту приходять хлопці, коли вже пізно. І зараз ідея Кабінету довіри в тому, щоб хлопці могли приходити, отримувати послуги, просто знаходитися в безпечному просторі, де їх розуміють", — зазначив Євген.
Кабінет довіри ветерана створили в рамках проєкту "Розширення доступу до послуг ПЗПСП (Охорона психічного здоров'я та психосоціальної підтримки у надзвичайних ситуаціях) для осіб з психічними травмами, пов'язаними з війною в Україні".
ПОСІБНИК «ЛЮДИ З ДОСВІДОМ ВІЙНИ. ВЗАЄМОДІЯ»:
про взаємодію та комунікацію суспільства з людьми з бойовим досвідом
Посібник про те, як толерантно спілкуватися з ветеранками й ветеранами. У межах всеукраїнської програми з підтримки ментального здоров’я «Ти як?» автори проєкту випустили посібник про те, як толерантно взаємодіяти з людьми, які мають досвід війни.
У посібнику «Люди з досвідом війни. Взаємодія», зокрема, розповідають, як допомогти людині звернутися до психолога, як коректно взаємодіяти з ветеранами, як ліпше спілкуватися й подякувати за захист країни тощо. Окремо в посібнику є розділ для роботодавців, представників влади, правоохоронців, медичних і соціальних працівників. Посібник має допомогти поліпшити спілкування та побудувати більш гармонійні й довірливі взаємовідносини.
Даний довідник створено на основі розділу «Довідника безбар’єрності» – «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія». Розділ створено Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за підтримки компанії Visa – учасниці спільноти «Бізнес без бар’єрів», у співпраці з експертами, неурядовими організаціями: Центром психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України, благодійним фондом Mindy, Програмою реінтеграції ветеранів IREX, Українським ветеранським фондом, Veteran Hub, громадськими організаціями «Простір можливостей» та «Громадський рух «Жіноча Сила України». Упорядниця – Ірина Лоюк. «Довідник безбар’єрності» – гід з толерантної взаємодії, створений за ініціативою першої леді Олени Зеленської. Імплементаційний партнер проєкту – громадська організація «Безбар’єрність».
Довідник містить роз’яснення щодо станів і реакцій людей з досвідом війни, а також рекомендації про те, що має розуміти суспільство про людей з бойовим досвідом, про культуру взаємодії з людьми досвідом війни, про комунікацію із захисниками/захисницями з інвалідністю, про взаємодію роботодавця, представників органів, місцевого самоврядування з ветеранами/ветеранками тощо.
Завантажити довідник «Люди з досвідом війни. Взаємодія» можна тут.